0 Sepet
Sepete Eklendi
  Sepetinizde adet ürün var
  Sepetinizde 1 adet ürün var
  Toplam
  Alışverişi Tamamla Alışverişe Devam Et
  ULUSLARARASI GÜVENLİK PLATFORMU (3D Secure) 
   
  VISA tarafından geliştirilen 3-D Secure protokolü Mastercard tarafından da kabul edilmiş, bir uygulama şartı olarak getirilmiştir ve Garanti Bankası tarafından Ulusal Güvenlik Platformu (3-D Secure) adıyla hizmete açılmıştır.
   
  Uluslararası Güvenlik Platformu bir ödeme onaylama metodu yada teknolojik bir platform olmayıp ödeme sürecindeki partilerin (işyeri-banka-kart sahibi) sorumluluklarını düzenleyen bir modeldir. 
   
  Uluslararası Güvenlik Platformu, sanal alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılması için Visa tarafından geliştirilmiş en gelişmiş sistemdir. Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.
   
  Sistem uyarınca, sanal ödeme işlemi sırasında müşteriye bankası tarafından ödeme şifresi sorulmakta ve böylece kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır. 
   
  İlgili Bağlantılar:
  VISA - Verified By Visa 
  Mastercard - SecureCode 
  Visa - 3D Secure Sayfası (Türkçe)
  BKM (Bankalararası Kart Merkezi) - 3D Secure Sayfası
   
   
   
  UGP Nasıl İşler? 
   
  Uluslararası Güvenlik Platformu (UGP) ile birlikte 3D Secure standartı tüm dünyada online alışverişlerde bir standart halini alacaktır. Bu noktada hem kart sahipleri açısından hem de işyerleri açısından değişen işleyişin bilinmesi çok önemlidir.
  Kart sahipleri açısından: 
   
  1.Kredi Kartı veren bankalar verdikleri kredi kartlarının, UGP (3D Secure) Visa/Mastercard nezdinde kaydını yaptırırlar. Ancak bu zorunlu değildir: bazı bankalar sadece bazı kart tiplerini kaydetmeyi yeğlerken, diğerlerini kaydetmemeyi tercih ederler. 
   
  2.Kredi Kartı sahipleri (eğer banka söz konusu kart tipine UGP (3D Secure) yetkisi verdiyse) diledikleri kartı bankanın öngördüğü şekilde UGP (3D Secure) programına kaydederler. Garanti Bankası’nın tüm kredi kartları sisteme kaydedilmiştir.
   
  İşyerleri açısından: 
   
  1.İşyeri bankaları işyerlerinin Visa/Mastercard nezdinde kaydını yaptırırlar. 
   
  2.İşyeri bankaları işyerlerini kendi belirledikleri şekilde UGP (3D Secure) programına kaydederler. Garanti Bankası Başvuru Prosedürü için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz. 
   
  3.İşyeri bankaları işyerlerine kendi internet sitelerinde bu sisteme geçebilmeleri ve kullanabilmeleri için " Merchant Plug-In" (MPI) yazılımı dağıtırlar. Bu MPI’lar işyerlerinin UGP (3D Secure) onaylamalarını yapmalarını sağlayan uygulamalardan oluşur. 
   
  4.İşyerleri bu MPI’ları kendi sitelerine kurarlar ve kendi hesap bilgilerini girerler.
   
  Genel UGP (3D Secure işleyişi) 
   
  1.Kart sahibi işyerinin sitesinde satınalma (checkout) işlemini tamamlar. 
   
  2.Kart sahibi ödeme formuna kredi kart numarasını, son kullanma tarihini ve cvv bilgisini girer. 
   
  3.İşyeri kart bilgisini UGP (3D Secure) uygulamasına yönlendirir. 
   
  4.Eğer söz konusu kart numarası 3D Secure sistemine dahil ise (bankası tarafından bu sisteme kaydedilmiş ve kart sahibi tarafından aktive edildiyse) 6 no’lu adımdan devam edilir. 
   
  5.Kart bir şekilde 3D Secure desteklemiyorsa, bu durum işyerine 9 no’lu adımdaki gibi döndürülür ve işlem sona erer. 
   
  6.Kart sahibine UGP (3D Secure) doğrulama ekranı açılır. 
   
  7.Kart sahibi bankanın öngördüğü doğrulama mekanizması devreye girer. 
   
  8.UGP (3D Secure) MPI kart sahibinden aldığı bilgileri işyerinin UGP (3D Secure) hesap bilgileriyle birleştirir ve tüm verileri kart sahibi bankaya gönderir. 
   
  9.Kart sahibi banka cevabını UGP (3D Secure) MPI’a gönderir. 
   
  10.İşyeri UGP (3D Secure) işleminin akibetine göre işlemi Garanti Sanal POS’a gönderir veya göndermez.
   
  Sitemizde kredi kartı işlemi için haberleşmede her aşama güvenlik altına alınmıştır.
   
  Site-Ziyaretçi Haberleşme Güvenliği
   
  Sitemizin sipariş sayfalarında site ile ziyaretçi arasındaki haberleşme 128 bit SSL standartında gerçekleşmektedir. Sözkonusu haberleşme standardı çok sayıda işlem gören sitelerde dahi güvenle kullanılan bir niteliktedir. Kredi kartı bilgilerinin verileceği sayfada bu haberleşme biçiminin bulunup bulunmadığını, sayfaya erişildiğinde adres çubuğunda yazan ifadenin http://.. biçiminde değil, https://.. biçiminde oluşu ifade etmektedir. Bu nitelikteki sayfalara eriştiğinizde tarayıcının sağ alt köşesinde kilit işareti de yer almaktadır.
   
  Site-Banka Haberleşme Güvenliği
   
  Kredi kartı bilgilerinin siteden bankaya aktarılması ile ilgili güvenlik, banka'nın sunduğu maksimum güvenlik ile gerçekleşmektedir. Sözkonusu güvenliğin çok sayıda bileşenin yanında, CVV2/CVC2 kodu da çalıntı kart veya kart bilgileri ile alışverişe karşı önlem olarak sitemizde kullanılmaktadır.
   
  Site içi Veri Güvenliği
   
  Güvenli ortamda yapacağınız işlemlerde siz ve kredi kartını size tahsis esen banka haricinde hiçbir kişi , kurum ve kuruluş tarafından bilgilerinize ulaşamamaktadır. Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine iletmekte ve işlem sonucunu müşteriye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. Online işlemin bir sonucu olarak aktarılan kredi kart bilgilerine tarafımızdan dahi erişilmesi mümkün değildir.
   
  Sitemizde bilgilerinizin güvenliğinin sağlanması amacı ile GlobalSign / ServerSign 128 bit SSL Sertifikası tercih edilmiştir.